6 sposobów na osłonę balkonową

30 maj 2012

Do mojego mieszkania przyklejony jest nie duży, nie mały balkon. Chciałabym korzystać z uroków jego posiadania i wylegiwać się w cieniu czytając książkę i zajadając truskawki. W tej chwili jednak jest zupełnie pusty i tylko od czasu do czasu z wizytą wpada suszarka na pranie. Nie spędzam tam czasu bo mieszkam na pierwszym piętrze, a balkon nie jest niczym osłonięty przez co brakuje na nim odrobiny prywatności. W związku z tym postanowiłam go osłonić. Jak to zrobić rozważam już od dawna. Szukałam inspiracji w Internecie, ale również wybrałam się na spacer po osiedlu, aby podpatrzyć jak z tym "problem" poradzili sobie sąsiedzi. Mam nadzieję, że nikt nie będzie miał mi za złe, że będę posiłkować się zdjęciami jego balkonu:) Po zapoznaniu się ze wszystkimi rozwiązaniami warto sprawdzić jak wykorzystać 10 starych rzeczy w kreatyny sposób. Poniżej kilka sposób i realizacji wraz z moim komentarzem.

1. Mata wiklinowa/ trzcinowa

Myślę, że popularność to rozwiązanie zawdzięcza dostępności i łatwości montażu. Wystarczy pojechać marketu budowlanego i zakupić gotową matę. Bez problemu można ją samemu przyciąć do pożądanej wysokości i długości. Montowane są zwykle za pomocą plastikowych zacisków. Przez jakiś czas po zamontowaniu wyglądają estetycznie i skutecznie przysłaniają balkon zapewniając jednocześnie cyrkulację powietrza. Z moich obserwacji jednak wynika, że po jednym sezonie maty te nie wyglądają już dobrze. Często bledną, obwieszają się, nadrywają. W moim odczuciu maty te nie są na tyle tanie, aby bez wyrzutów sumienia wymieniać je co roku, a bez wymiany trochę straszą, dlatego postanowiłam zrezygnować z tego pomysłu.

Poniżej balkony z wyblakłymi matami trzcinowymi.

Jeśli jednak postanowicie zdecydować się na to rozwiązanie lepiej już chyba wybrać maty wiklinowe, które prezentują się ciut lepiej.


2. Mata winylowa "bambus"

Nie widziałam na żywo zbyt wielu realizacji. W moim odczuciu prezentują się przyzwoicie, chociaż osobiście preferuję naturalne surowce. Wydają mi się bardziej przyjemne dla oka. Zaletą mat winylowych może być łatwość czyszczenia, różnorodność kolorystyczna oraz łatwość montażu (montowane są za pomocą plastikowych zacisków)Zamówić można je np. na allegro.

3. Osłony tekstylne

Decydując się na to rozwiązanie będziemy mieć sporo osłon do wyboru pod względem kolorystyki, wzorów i jakości. W moim odczuciu nie warto jednak kupować najtańszych osłon, ani tych nieprzepuszczających powietrza. W ten sposób unikniemy rozczarowania związanego z tym, że osłona po kilku miesiącach rozerwie się, zgnije lub okaże się, że brak przepuszczlaności powietrza wywoła na naszym balkonie efekt szklarni. Jest to jedno z rozwiązań, które poważnie rozważałam. Jeśli mamy bardzo mały budżet możemy takie osłony uszyć sami i przymocować je za pomocą troczków. Warto je jednak zdemontować pod koniec lata, bo raczej nie przetrwają w dobrej formie przez zimę. Takie parawany dostępne są czasami w Ikea. Na wymiar można zamówić je również na allegro.


źródło: decoteam24.pl



4. Technorattan

Nie będę rozpisywać się o przysłonach tego typu, ponieważ nie widziałam ich na żywo. Wiem tylko, że takie są i można je kupić np. na allegro. Jeśli macie zdanie na ich temat chętnie przeczytam co sądzicie.
źródło: rattanart.pl

5. Wiklina

O wiklinie już było, ale w formie mat. Mi dużo bardziej podobają się balkony które są nią wyplecione. Zauważyłam, że coraz więcej osób w mojej okolicy korzysta z tego rozwiązania. Dodatkowo Ci który mają je już od kilku sezonów nadal cieszą się estetycznym wyglądem tak wykończonego balkonu. Nie ukrywam, że jest to jeden z moich faworytów.




6. Drewno

Sposobów na wykonania osłon z drewna jest kilka i to jaki sposób wybierzemy jest zależy od naszych upodobań, ale też od konstrukcji balkonu. Ja prawdopodobnie zdecyduję się na "płotek" mocowany do balustrady podobny do tego na zdjęciu poniżej. Zasadniczą różnicą u mnie będzie kolor. Myślę o pomalowaniu desek na kolor biały lub jasnoszary, aby dawał wrażenie lekkości i od wewnątrz "zlewał" się ze stalową balustradą. Zabudowa taka nie jest trudna do wykonania i jeśli w końcu znajdziemy czas, aby zabrać się za realizację na pewno pokażę krok po kroku jak ją wykonać. Za tym rozwiązaniem przemawia trwałość i estetyka oraz wykorzystanie naturalnych materiałów. Dzięki drewnu na balkonie będzie bardziej "ogrodowo" i naturalnie niż gdybym osłoniła się tworzywem sztucznym.

Wymienione powyżej sposoby na osłonięcie balkonu nie wyczerpują oczywiście tematu. Jeśli macie jakieś inne sprawdzone pomysły podzielcie się nimi ze mną!

Miłego dnia!:)

Image Map








Image Map

12 komentarzy:

  1. Przede mną również decyzja czym osłonić balkon. Na dzień dzisiejszy wygrywa mata wiklinowa. W ciemnym kolorze, pasującym do drewnianej balustrady. Planuję na zimę zdejmować.
    Ale jeszcze szukam, myślę ...
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że warto spróbować. W moim odczuciu połowa sukcesu z matami (aby dobrze wyglądały) to odpowiedni montaż. Powodzenia w realizacji...byle jak najszybciej bo taka piękna pogoda:P

      Usuń
  2. matą wiklinową mam osłonięty zakątek ogrodu...
    i uwielbiam to miejsce :)
    pozdrawiam mmaja

    OdpowiedzUsuń
  3. Kwiaty pnące:) oplatające "barierki balkonowe" nadadzą koloru, zapachu a dodatkowo jakieś piękne donice mogą służyć jako element dekoracyjny.
    Tylko bez przesady drobne liście i kwiatki by nie wyglądało jak u "ciotki klotki " hahah

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja miałam babusowe osłonki i podobały mi się. Tworzą w raz z roślinnością klimat :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Elatha! Ale utrafiłaś, od dwoch lat probuje cos zrobic ze swoim balkonem, az w koncu zmobilizowalam sie w sobie i zaczelam dzialac, od dwoch tygodni intensywnie czegos szukam, jezdze, ogladam i jakos nic... dzięki Tobie jeszcze raz przejrze oferte na rynku, dzieki :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Uwaga na wszelkie osłony naturalne typu wiklina/bambus jeśli w planie jest montarz na stałe, tj. nie planuje się zdejmowania na zimę i wymiany co roku. Zakupiłem kilka 2-3 lata temu bardzo atrakcyjną matę z ceniutkiego bambusa. Cudeńko, naturalny wygląd etc. Po rozpakowaniu mata wydawała się nieco mokra, jakby była czymś zaimpregnowana, zakonserwowana, co dobrze rokowało na przyszłośc. Niestety! Kawałki, które mam w domu czy w piwnicy nadal są bez zastrzeżeń. natomiast mata balkonowa po deszczwoym sezonie szybko zaczęła pokrywac się brzydkimi czarnymi plamkami, czyli po prostu grzybem! Na jesieni wyszorowałem matę płynem antygrzybiczym, pozowliłem jej wyschnąc, po czym pomalowałem farbą elewacyjną (na sympatyczny, zielono-trawiasty kolorek. Niestety po niespełna roku grzybek wylazł na nowo. Na wiosnę mata do likwidacji. Tak więc zanim zamontujecie cokolwiek naturalnego (poza oczywiście odpowiednio przygotowanymi elementami drewnianymi, warto maty naturalne dosłownie wykapać przez kilka godzin w płynach przeciwgrzybiczych. To daje szanse dłuzszego żywota osłony.

    OdpowiedzUsuń
  7. Czy udało się zrealizować osłonę z drewna? Zastanawiamy się z mężem nad zrobieniem takiej osłony i szukamy wskazówek, a z tego co widzimy, mieszkamy chyba na tym samym osiedlu :)
    Pozdrawiam,
    Zuza

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ostatecznie postanowiliśmy odłożyć temat, ponieważ nasze dziecię uwielbia oglądać co się dzieje na dworze i nie mam sumienia mu tego widoku zasłaniać. Za jakiś czas jednak wrócimy do tematu. Pozdrawiam sąsiadkę:)

      Usuń
  8. cześć a słyszałaś coś o taśmach balkonowych ? co o nich sądzisz ?

    OdpowiedzUsuń

Zostaw po sobie ślad. Każdy komentarz napędza do działania i dodaje skrzydeł. Właśnie Twój głos chcę usłyszeć!