Jak zaprojektować baner blogowy #2- psychologia koloru

19 sty 2015


Ten wpis jest częścią mini cyklu pt. "Jak zaprojektować baner blogowy", dlatego warto zapoznać się z całym materiałem, aby zebrać kompleksową wiedzę w tym temacie.
2. PSYCHOLOGIA KOLORU ***

Jestem pewna, że tematyka doboru kolorów nie jest Wam obca. W Internecie można znaleźć mnóstwo materiałów na temat tego jak konkretne kolory na nas oddziałują, jakie emocje wywołują. My natomiast zajmiemy się dzisiaj nimi w aspekcie projektowania banera na bloga. Konkretne barwy wywołują konkretne skojarzenia. Wybierając kolorystykę bloga warto się posiłkować wiedzą z tym związaną, aby nasz wybór korelował z wizerunkiem i tematyką bloga. Porównajcie listę, którą radziłam zrobić w poście o szukaniu pomysłu z tym co znajdziecie poniżej.

ZNACZENIE KOLORÓW

BIAŁY: czysty , prostoty, niewinny, dystyngowany, sterylny, godny zaufania
Jest to kolor uniwersalny, przywołujący na myśl czystość i porządek. Zwykle używany w celu pokazania tego czego nie ma. Brzmi dziwnie, ale może przykłady wykorzystania białego w tak zwanej "przestrzeni negatywnej" zobrazują to lepiej niż moje tłumaczenie.


ŻÓŁTY : szczęśliwy, ciepły, radosny, ciekawy,  niebezpieczny, 
Może kojarzyć się ze sprzecznymi uczuciami. Swietnie zwraca uwagę i tworzy ciepły i radosny nastrój. Może jednak oznaczać też przestrogę i ostrzeżenie. Jeśli chcesz, aby czytelnik po wejściu na Twojego bloga poczuł przypływ energii to żółty jest dla Ciebie.POMARAŃCZOWY: kreatywny, zabawny, entuzjastyczny, przystępny, porywający, niedrogi
Łączy cechy żółtego i czerwonego. Używany, aby przyciągnąć uwagę. wywołać emocje, a nawet zwiększyć apetyt. Z tego względu może być dobrym akcentem w banerach np. blogów kulinarnych. Jeśli jesteś radosną, energiczną osobą i chcesz to przekazać swoim banerem to pomarańczowy może okazać się strzałem w dziesiątkę.CZERWONY: akcja, pasja, wigor, siła, miłość, ekscytujący, energetyczny, niebezpieczeństwo 
Kolor przywołujący silne emocje. Kojarzyć się może z krwią i walką, ale również z miłością i pasją. Podobna sprawia również, że stajemy się bardziej głodni. Dobrze się sprawdzi dla blogów kreatywnych, które oprócz pokazywania prac chcą motywować innych do działania.


RÓŻOWY: delikatny, romantyczny, kobiecy, łagodny, spokojny, przyjazny
Kojarzy się zwykle z kobiecością, delikatnością i niewinnością. W moim odczuciu będzie pasował do wielu blogów prowadzonych przez kobiety. Ważne, aby używać go z umiarem, bo w za dużej ilości staje się infantylny.

FIOLETOWY: drogi, tajemniczy, duchowy, sprawiedliwy, wyrafinowany
Powiązany z władzą królewską. Kojarzony z rzeczami luksusowymi i drogimi. Daje wrażenie tajemniczości i unikalności. Jeśli chcesz, aby Twój blog wyglądał na elegancki i szykowny to filetowy (szczególnie połączony z czernią) pomoże Ci uzyskać ten efekt.


NIEBIESKI: autorytet, świeżość, spokój, pewność siebie, lojalny, godny zaufania, odnoszący sukces, profesjonalny, dostojny
Przez to, że kojarzy się ze stabilnością, profesjonalizmem i autorytetem będzie dobrym kandydatem dla blogów specjalistycznych na których autor chce być odbierany jako ekspert. Niebieski dodaje powagi i powściągliwości.ZIELONY: odnowa, zdrowy, ekologiczny, naturalny, harmonijny, świeży, 
Reprezentuje życie i odnowę. Kojarzy się ze świeżością i zdrowiem. Będzie dobrym wyborem dla blogów o zdrowym trybie życia, ekologii, ale też tym poświęconym np. wytwarzaniu rzeczy z odzyskanych materiałów, bądź wykonywanych naturalnie i ekologicznie.


BRĄZOWY: spokojny, naturalny, szorstki, twardy,
Kojarzony z naturą, drewnem, ale też użytecznością. Będzie odpowiedni jeśli chcemy, aby blog kojarzył się z tradycyjnymi wartościami i statecznością.


SZARY:  pokorny, nastrojowy, praktyczny, stabilny.
Może funkcjonować samodzielnie, jeśli chcemy uzyskać minimalistyczny wygląd, jednak ze względu na swoją naturalność często stosowany jest wraz`z innymi kolorami.


CZARNY: klasyczny, formalny, wyrazisty, zdecydowany, dystyngowany, elegancki, sekretny, poważny, tradycyjny, groźny
Często używany ze względu na wyrazistość i wyrafinowanie. Jeśli chcemy uzyskać prosty, ale mocny wygląd to czarny będzie świetnym wyborem. Dobry dla blogów np. dla blogów lifestylowych.
Jako dodatek wzmocni inne kolory, którym towarzyszy.


***

Powyższe zestawienie jest jednak pewnym uproszczeniem, ponieważ na odbiór i emocje ma wpływ także to czy używamy czystego koloru, jego odcienia czy cienia. Zerknijcie na poniższe zestawienie. 


KOLORY A GRUPA DOCELOWA

Preferencje kolorystyczne zależne są także od płci. Jest to pewna generalizacja, jednak często prawdziwa. Kobiety z reguły wolą odcienie, a mężczyźni "cienie". Warto zwrócić na to uwagę w kontekście tego kto nas czyta.
ŁĄCZENIE KOLORÓW

Można pokusić się o wielokolorowy baner, jednak wymaga to pewnego wyczucia. Zwykle łatwiejsze do zastosowanie okazuje się wybranie koloru przewodniego i połączenie go z bielą, czernią lub szarością. Łatwiejsze nie znaczy gorsze. Pamiętacie, że prostota rządzi?:) Wówczas nasz akcent jest wyeksponowany i zaczyna być naszym znakiem rozpoznawczym. Jeśli mimo wszystko chcecie kolorów mieć więcej zyskacie na głębi. Wtedy jednak także warto postawić na jeden główny kolor, a resztę używać w znacznie mniejszych ilościach. Nie czujecie się na siłach, aby odpowiednio zestawić kolory? W szukaniu inspiracji może pomóc Design Seeds. Pozwala na przeglądanie palet kolorów, albo wyszukiwanie ich po wybraniu konkretnego odcienia.


PYTANIE: A jakie są Wasze kolory? W jaki sposób je wybrałyście?


17 komentarzy:

 1. Wspaniale, czyli moje kolory jasny zieleń idealnie dobrałam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię mieć wszystko czarno na białym, ale odrobina tęczy poprawia mi humor i w moim przypadku zwraca uwagę na to że blog nie jest tylko o mnie ale i o rekoczynach moich dzieci \naszych wspólnych.

  OdpowiedzUsuń
 3. To wspaniale. Gratuluję wyczucia i intuicji!:)

  OdpowiedzUsuń
 4. "pasja, przywództwo, miłość" czerwony kolor połączyłam z czarnym "siła, elegancja, tajemniczość" sporo w tym wszystkim racji, moją pasję i miłość do paznokci chciałam połączyć z elegancją :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Już w`poniedziałek o czcionkach będzie:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Super wpis bardzo pomocny ;) u mnie malinowo - czarno ale chyba z lekkim przegięciem, niebawem mam nadzieje ze się to zmieni :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobrze, że nie znałam tego tekstu jak podejmowałam decyzję co do kolorystyki bloga i loga, bo chyba nigdy nie podjęłabym decyzji :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ojej, czyli daniszka to spokój i smutek? Ale narobiłam... :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Doskonały wpis! Obie ostatnio lubujemy się w kolorach :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Wszystko się zgadza :) super post

  OdpowiedzUsuń
 11. u mnie czarny, ale zastanowię się nad zmianą na coś bardziej kolorowego :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Agnieszka Semrau20 stycznia 2015 13:44

  ja załamuję ręce, totalnie nie umiem się na nic zdecydować!

  OdpowiedzUsuń
 13. Postawiłam na świezość i kobiecość :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo lubię fuksję na blogach, ale u siebie z tego koloru zrezygnowałam, bo jest już wszędzie. Postawiłam na taki żółty, czy musztardowy... z takim niebieskim, czy granatowym... :) + ewentualne czerń/szarość dla neutralności w grafikach. I stosuję te kolory konsekwentnie, spisane mam oczywiście kody rgb. Dobrze się w tych barwach czuję :-) Tylko przymierzam się do małego liftingu banera i wymyślenia wreszcie jakiegoś logotypu...

  OdpowiedzUsuń
 15. Niby szary to taki nijaki kolor, ale reprezentuje intelekt, spokój, równowagę, stabilność, ale też pokorę, nastrojowość, praktyczność, stabilność... Muszę Ci powiedzieć, że coś w tym jest ;-)

  OdpowiedzUsuń
 16. Wróć do pierwszej części tego cyklu i zrób listę o której tam piszę, może pozwoli trochę rozjaśnić:)

  OdpowiedzUsuń
 17. U mnie z tymi kolorami bywa różnie. Kiedyś królował turkus, ale wydawał mi się zbyt chłodny. Zapragnęłam zmiany i postawiłam na koral, który z czasem jakoś zaczął mi się nudzić. Obecnie jest fiolet, ale na jak długo? Tego nie wiem :) Pewnie łatwiej byłoby gdybym miała konkretny ulubiony kolor, jestem jednak z tych, którzy uwielbiają wszystkie - bez wyjątku.

  OdpowiedzUsuń

Zostaw po sobie ślad. Każdy komentarz napędza do działania i dodaje skrzydeł. Właśnie Twój głos chcę usłyszeć!