Photoshop: Jak stworzyć i dodać własny kształ? (darmowe kształty do pobrania)

7 cze 2014


Kształty mozna wykorzystywać na wiele sposobów. Mogą być sposobem, aby szybko znakować zdjecia swoim logo, bądź pozwolą kreatywnie urozmaicić zdjęcia. Możliwości ograniczone tylko wyobraźnią.Przygotowałam dla Was tutorial jak stworzyć i dodać na stałe do Photoshop'a wsłasne kształty. Na końcu znajdziecie też mały prezent.


KSZTAŁT STWORZONY W PHOTOSHOP

Jeśli stworzyliście w PS, np swoje logo i chcielibyście dodać do kszałtów, aby mieć do niego szybki dostęp to macie bardzo dobry pomysł:P Dodanie go w ten sposób ma tę przewagę od każdorazowego wczytywania go z pliku, że kształt wetorowy zachowuje swoją jakość przy pomniejszaniu i powiększaniu. Dodatkowo dzięki temu będziecie mieli szybki dostęp do logo chcąc oznaczyć nim zdjęcia swojego autorstwa. Logo to oczywiście tylko przykład wykorzystania stworzonych przez siebie kształtów.

W pierwszej kolejności musimy zaznaczyć obszar, który mam być kształtem. U mnie logo jest czarno-białe więc najłatwiej było wybrać opcję z górnej belki Zaznacz ->Zakres koloru... Pojawi sie okno jak na rysunku poniżej. Próbnikiem wybrałam fragment z czarnym kolorem. (Aby powiększyć zdjęcie kliknij na nie)


Zatwierdzamy i dzięki temu zaznoczone jest wszystko w kolorze czarnym. Teraz prawym przyciskiem myszy klikamy na fragment przyszłego kształtu i z menu wybieramy Utwórz ścieżkę roboczą. Pojawi sie paleta ścieżki z widocznym logo. Jeśli jej nie ma możemy ją wybrać z górnej belki za pomoca opcji Okno.

Następnie wypełniamy ścieżkę kolorem zapomocą przycisku w palecie ścieżeki.

Teraz wystarczy używając prawego przycisku myszy lub okna z górnej belki Edycja wybrać opcję Zdefiniuj kształt własny. Jeśli opcja nie jest dostępna upewnij się, że kształt jest zaznaczony, jeśli nie do w menu Zaznacz wybierz Zaznacz ponownie
Kształt pojawi się na końcu listy. Teraz tylko go używać. Dodam jeszcze, że używając kształtów, aby zachować ich proporcje wystarczy przytrzymać lewy shift.KSZTAŁT ZE ZDJĘCIA

Na kształt możemy przekształcić dowolny fragment zdjęcia. W pierwszej kolejności musimy go wyodrębnić z całości. Ja zdecydowałam się wykorzystać "robaczki" na ze zdjęcia graffiti."Robaczki sa dosyć ażurowe dlatego je wycinam z całości, wklejam na nowym projekcie i gumką usuwam tło i wszystko czego nie chce mieć w swoim kształcie. Jeśli wykorzystujecie coś bardziej jednorodnego, np postrać kota możecie użyć np. lassa magnetycznego, albo szybkiego zaznaczenia, nastepnie zaznaczyć odwrotność  usunąć tło.


Dalej postępujemy tak jak z kształtem utworzonym w PS. Mając zaznaczony nasz przyszły kształt klikamy na niego prawym przciskiem myszy i wybieramy Utwórz ścieżkę roboczą, nastepnie w palecie ścieżki wypełniamy kolorem, aby zobaczyć jak będzie wyglądał kształt i z menu Edycja wybieramy Zdefiniuj kształt własny. Jeśli opcja nie jest dostępna upewnij się, że kształt jest zaznaczony, jeśli nie do w menu Zaznacz wybierz Zaznacz ponownie


Jeśli spodobały się Wam moje "robaczki" to możecie je pobrać za darmo TU (wykorzystanie niekomercyjne)

Instrukcja instalacji kształtów:
Przed ich instalacja należy zamkąć Photoshop'a. Otwieramy folder w którym zapisaliśmy kształty i kopiujemy plik. Otwieramy katalog w którym zainstalowany jest Adobe Photoshop, a w nim szukamy folderu w którym unieszczone są pliki ze zdefiniowanymi kształtami. Zwykle jest to lokaliacja C:\Program Files\Adobe\Photoshop \Presets\Custom Shapes. Otwieramy ten katalog (Custom Shapes) -powinny się tam znajdować inne pliki z rozszerzeniem csh. Wklejamy tam nasz nowy, skopiowany plik.


Do zobaczenia!
Karolina

3 komentarze:

  1. Fajna instrukcja. Muszę wypróbować!

    OdpowiedzUsuń
  2. Osobiście za Photoshop nie przepadam, wolę i korzystam z Corel ;-)) Ma zbliżone funkcje i właśnie tam logo swoje stworzyłam i w nim znakuję zdjęcia ;-))

    OdpowiedzUsuń

Zostaw po sobie ślad. Każdy komentarz napędza do działania i dodaje skrzydeł. Właśnie Twój głos chcę usłyszeć!