2. PSYCHOLOGIA KOLORU
***
Jestem pewna, że tematyka doboru kolorów nie jest Wam obca. W Internecie można znaleźć mnóstwo materiałów na temat tego jak konkretne kolory na nas oddziałują, jakie emocje wywołują. My natomiast zajmiemy się dzisiaj nimi w aspekcie projektowania banera na bloga. Konkretne barwy wywołują konkretne skojarzenia. Wybierając kolorystykę bloga warto się posiłkować wiedzą z tym związaną, aby nasz wybór korelował z wizerunkiem i tematyką bloga. Porównajcie listę, którą radziłam zrobić w poście o szukaniu pomysłu z tym co znajdziecie poniżej.
ZNACZENIE KOLORÓW
BIAŁY: czysty , prostoty, niewinny, dystyngowany, sterylny, godny zaufania
Jest to kolor uniwersalny, przywołujący na myśl czystość i porządek. Zwykle używany w celu pokazania tego czego nie ma. Brzmi dziwnie, ale może przykłady wykorzystania białego w tak zwanej "przestrzeni negatywnej" zobrazują to lepiej niż moje tłumaczenie.
ŻÓŁTY : szczęśliwy, ciepły, radosny, ciekawy, niebezpieczny,
Może kojarzyć się ze sprzecznymi uczuciami. Swietnie zwraca uwagę i tworzy ciepły i radosny nastrój. Może jednak oznaczać też przestrogę i ostrzeżenie. Jeśli chcesz, aby czytelnik po wejściu na Twojego bloga poczuł przypływ energii to żółty jest dla Ciebie.
POMARAŃCZOWY: kreatywny, zabawny, entuzjastyczny, przystępny, porywający, niedrogi
Łączy cechy żółtego i czerwonego. Używany, aby przyciągnąć uwagę. wywołać emocje, a nawet zwiększyć apetyt. Z tego względu może być dobrym akcentem w banerach np. blogów kulinarnych. Jeśli jesteś radosną, energiczną osobą i chcesz to przekazać swoim banerem to pomarańczowy może okazać się strzałem w dziesiątkę.
CZERWONY: akcja, pasja, wigor, siła, miłość, ekscytujący, energetyczny, niebezpieczeństwo
Kolor przywołujący silne emocje. Kojarzyć się może z krwią i walką, ale również z miłością i pasją. Podobna sprawia również, że stajemy się bardziej głodni. Dobrze się sprawdzi dla blogów kreatywnych, które oprócz pokazywania prac chcą motywować innych do działania.
RÓŻOWY: delikatny, romantyczny, kobiecy, łagodny, spokojny, przyjazny
Kojarzy się zwykle z kobiecością, delikatnością i niewinnością. W moim odczuciu będzie pasował do wielu blogów prowadzonych przez kobiety. Ważne, aby używać go z umiarem, bo w za dużej ilości staje się infantylny.
FIOLETOWY: drogi, tajemniczy, duchowy, sprawiedliwy, wyrafinowany
Powiązany z władzą królewską. Kojarzony z rzeczami luksusowymi i drogimi. Daje wrażenie tajemniczości i unikalności. Jeśli chcesz, aby Twój blog wyglądał na elegancki i szykowny to filetowy (szczególnie połączony z czernią) pomoże Ci uzyskać ten efekt.
NIEBIESKI: autorytet, świeżość, spokój, pewność siebie, lojalny, godny zaufania, odnoszący sukces, profesjonalny, dostojny
Przez to, że kojarzy się ze stabilnością, profesjonalizmem i autorytetem będzie dobrym kandydatem dla blogów specjalistycznych na których autor chce być odbierany jako ekspert. Niebieski dodaje powagi i powściągliwości.
ZIELONY: odnowa, zdrowy, ekologiczny, naturalny, harmonijny, świeży,
Reprezentuje życie i odnowę. Kojarzy się ze świeżością i zdrowiem. Będzie dobrym wyborem dla blogów o zdrowym trybie życia, ekologii, ale też tym poświęconym np. wytwarzaniu rzeczy z odzyskanych materiałów, bądź wykonywanych naturalnie i ekologicznie.
BRĄZOWY: spokojny, naturalny, szorstki, twardy,
Kojarzony z naturą, drewnem, ale też użytecznością. Będzie odpowiedni jeśli chcemy, aby blog kojarzył się z tradycyjnymi wartościami i statecznością.
SZARY: pokorny, nastrojowy, praktyczny, stabilny.
Może funkcjonować samodzielnie, jeśli chcemy uzyskać minimalistyczny wygląd, jednak ze względu na swoją naturalność często stosowany jest wraz`z innymi kolorami.
Kojarzony z naturą, drewnem, ale też użytecznością. Będzie odpowiedni jeśli chcemy, aby blog kojarzył się z tradycyjnymi wartościami i statecznością.
SZARY: pokorny, nastrojowy, praktyczny, stabilny.
Może funkcjonować samodzielnie, jeśli chcemy uzyskać minimalistyczny wygląd, jednak ze względu na swoją naturalność często stosowany jest wraz`z innymi kolorami.
CZARNY: klasyczny, formalny, wyrazisty, zdecydowany, dystyngowany, elegancki, sekretny, poważny, tradycyjny, groźny
Często używany ze względu na wyrazistość i wyrafinowanie. Jeśli chcemy uzyskać prosty, ale mocny wygląd to czarny będzie świetnym wyborem. Dobry dla blogów np. dla blogów lifestylowych.
Jako dodatek wzmocni inne kolory, którym towarzyszy.
Często używany ze względu na wyrazistość i wyrafinowanie. Jeśli chcemy uzyskać prosty, ale mocny wygląd to czarny będzie świetnym wyborem. Dobry dla blogów np. dla blogów lifestylowych.
Jako dodatek wzmocni inne kolory, którym towarzyszy.
***
Powyższe zestawienie jest jednak pewnym uproszczeniem, ponieważ na odbiór i emocje ma wpływ także to czy używamy czystego koloru, jego odcienia czy cienia. Zerknijcie na poniższe zestawienie.
KOLORY A GRUPA DOCELOWA
Preferencje kolorystyczne zależne są także od płci. Jest to pewna generalizacja, jednak często prawdziwa. Kobiety z reguły wolą odcienie, a mężczyźni "cienie". Warto zwrócić na to uwagę w kontekście tego kto nas czyta.
ŁĄCZENIE KOLORÓW
Można pokusić się o wielokolorowy baner, jednak wymaga to pewnego wyczucia. Zwykle łatwiejsze do zastosowanie okazuje się wybranie koloru przewodniego i połączenie go z bielą, czernią lub szarością. Łatwiejsze nie znaczy gorsze. Pamiętacie, że prostota rządzi?:) Wówczas nasz akcent jest wyeksponowany i zaczyna być naszym znakiem rozpoznawczym. Jeśli mimo wszystko chcecie kolorów mieć więcej zyskacie na głębi. Wtedy jednak także warto postawić na jeden główny kolor, a resztę używać w znacznie mniejszych ilościach. Nie czujecie się na siłach, aby odpowiednio zestawić kolory? W szukaniu inspiracji może pomóc Design Seeds. Pozwala na przeglądanie palet kolorów, albo wyszukiwanie ich po wybraniu konkretnego odcienia.
Wspaniale, czyli moje kolory jasny zieleń idealnie dobrałam :)
OdpowiedzUsuńLubię mieć wszystko czarno na białym, ale odrobina tęczy poprawia mi humor i w moim przypadku zwraca uwagę na to że blog nie jest tylko o mnie ale i o rekoczynach moich dzieci \naszych wspólnych.
OdpowiedzUsuńTo wspaniale. Gratuluję wyczucia i intuicji!:)
OdpowiedzUsuń"pasja, przywództwo, miłość" czerwony kolor połączyłam z czarnym "siła, elegancja, tajemniczość" sporo w tym wszystkim racji, moją pasję i miłość do paznokci chciałam połączyć z elegancją :)
OdpowiedzUsuńJuż w`poniedziałek o czcionkach będzie:)
OdpowiedzUsuńSuper wpis bardzo pomocny ;) u mnie malinowo - czarno ale chyba z lekkim przegięciem, niebawem mam nadzieje ze się to zmieni :)
OdpowiedzUsuńDobrze, że nie znałam tego tekstu jak podejmowałam decyzję co do kolorystyki bloga i loga, bo chyba nigdy nie podjęłabym decyzji :)
OdpowiedzUsuńOjej, czyli daniszka to spokój i smutek? Ale narobiłam... :)
OdpowiedzUsuńDoskonały wpis! Obie ostatnio lubujemy się w kolorach :D
OdpowiedzUsuńWszystko się zgadza :) super post
OdpowiedzUsuńu mnie czarny, ale zastanowię się nad zmianą na coś bardziej kolorowego :)
OdpowiedzUsuńja załamuję ręce, totalnie nie umiem się na nic zdecydować!
OdpowiedzUsuńPostawiłam na świezość i kobiecość :)
OdpowiedzUsuńBardzo lubię fuksję na blogach, ale u siebie z tego koloru zrezygnowałam, bo jest już wszędzie. Postawiłam na taki żółty, czy musztardowy... z takim niebieskim, czy granatowym... :) + ewentualne czerń/szarość dla neutralności w grafikach. I stosuję te kolory konsekwentnie, spisane mam oczywiście kody rgb. Dobrze się w tych barwach czuję :-) Tylko przymierzam się do małego liftingu banera i wymyślenia wreszcie jakiegoś logotypu...
OdpowiedzUsuńNiby szary to taki nijaki kolor, ale reprezentuje intelekt, spokój, równowagę, stabilność, ale też pokorę, nastrojowość, praktyczność, stabilność... Muszę Ci powiedzieć, że coś w tym jest ;-)
OdpowiedzUsuńWróć do pierwszej części tego cyklu i zrób listę o której tam piszę, może pozwoli trochę rozjaśnić:)
OdpowiedzUsuńU mnie z tymi kolorami bywa różnie. Kiedyś królował turkus, ale wydawał mi się zbyt chłodny. Zapragnęłam zmiany i postawiłam na koral, który z czasem jakoś zaczął mi się nudzić. Obecnie jest fiolet, ale na jak długo? Tego nie wiem :) Pewnie łatwiej byłoby gdybym miała konkretny ulubiony kolor, jestem jednak z tych, którzy uwielbiają wszystkie - bez wyjątku.
OdpowiedzUsuń