Jak zrobić lampkę na biuro? - filmik instruktażowy

13 maj 2011

Szperając w sieci natknęłam się na na program emitowany w latach 60-tych i 70- tych "Zrób to sam", prowadzony przez Adama Słodowego. Nie widziałam nigdy tego programu, mimo, że słyszałam już kiedyś o nim. Jeśli i Ty nie wiesz kim jest Adam Słodowy i jego program o to co można znaleźć w Wikipedii:

Adam Słodowy (ur. 3 grudnia 1923 w Czarnkowie) – major Wojska Polskiego, popularyzator majsterkowania, przede wszystkim znany jako autor i prowadzący popularnego w latach 60. i 70. XX wieku polskiego programu telewizyjnego dla młodzieży Zrób to sam.
Program był częścią czwartkowego Ekranu z bratkiem, a potem niedzielnego Teleranka; autor prezentował w nim osobiście, jak z ogólnie dostępnych rzeczy (zużyty wkład do długopisu, blacha z puszki itp.) robić zabawki i przedmioty użytkowe. Program był nadawany przez 24 lata od 1959 do 1983, łącznie wyemitowano 505 odcinków.


Jego prace to kwintesencja tego do czego teraz się wraca - wykorzystywanie niepotrzebnych przedmiotów, aby wykonać nowe. Dziś nazwiemy to repurposed , DIY i innymi obco brzmiącymi słowami, a to po prostu majsterkowanie:) Ja z przyjemnością obejrzę kilka odcinków i nie wykluczone, że wykorzystam jakieś jego pomysły. Jeśli coś wykombinuję to możecie być pewne, że będziecie o tym wiedzieć:)

Oto odcinek na dziś: Jak zrobić lampkę na biurko.


4 komentarze:

 1. oj Słodowy, uwielbiałam go i jego programy, to było coś :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. kochana ja o tej lampie to marzyłam.....a ta jego strzałka...zrobiłam sobie podobną i udawałam ,ze mam swój autorski program telewizyjny..hihi..ale czasy!!...a szczytem marzeń był mini-odkurzacz dla lalek-ło matko!!!on to miał pomysły!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Wielka szkoda, że nie ma już takich programów. Mogliby chociaż wznowić Słodowego. Miał mnóstwo pomysłów - nakręcił ponad 500 odcinków! Niestety w sieci znalazłam tylko kilka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Och, ja też się wychowałam na tych programach :)))) Ależ to były pomysły, pamiętam,że marzyłam o takim odkurzaczu dla lalek, jaki skonstruował pan Adam.

  OdpowiedzUsuń

Zostaw po sobie ślad. Każdy komentarz napędza do działania i dodaje skrzydeł. Właśnie Twój głos chcę usłyszeć!